EXPERIENCED WPC DECKING MANUFACTURER

Welcome to ECAN Industries

Wood Plastic Composite Deck By ECAN

Shanghai ECAN industrial company Ltd. is a leading supplier of WPC products in China. Founded in 2008, ECAN had established a complete supply chain system integrating R&D, production, sales and after-sales services based on the advantages of our raw materials factories for wood & stone powder and professional technical team. Our strongest products are WPC decking(co-extrusion and general type), WPC railing, WPC wall panel and so on.

Other products

CONTACT US

Email: [email protected]
Phone: +86 137 6469 2158
Address: Industrial Headquarters Park, No. 365 Chuanhong Road, Pudong New District, Shanghai

ABOUT US

Shanghai ECAN industrial company Ltd. is a leading supplier of WPC products in China. Founded in 2008, ECAN had established a complete supply chain system integrating R&D, production, sales and after-sales services based on the advantages of our raw materials factories for wood & stone powder and professional technical team. Our strongest products are WPC decking(co-extrusion and general type), WPC railing, WPC wall panel and so on.

Our Factory

Shanghai ECAN industrial company Ltd adhere to green production and scientific quality management,and has passed IS9001 Quality Management and ISO14001 Environmental Management certification. meanwhile,it is equipped with advanced automatic production line and complete testing equipment.Each process is under strict quality control to ensure high and reliable quality,that complies with and fully passed zhe standards and inspections of authoritative organizations such as CE,FSC,FGS and INTERTEK.

or smiliar prices per lineal ft

How Much Do Custom Kitchen Cabinets Cost?

3 · PRICES FOR CUSTOM BUILT-INS. Base Cabinet (with doors) are $300 per lineal ft. Drawers in place of door are $150 each. Upper bookshelf units are $300 per lineal ft. Crown molding is $125 per 8 ft. unit. Base molding is $125 per 8 ft. unit. Installation per cabinet unit is $100 each.

Get price

2021 Custom Cabinet Cost | Per Linear Foot Prices

13 · Cost of custom cabinets per linear foot. Custom cabinets prices range from $ $1,200 per linear foot. he cost per linear foot can range dramatically based on materials, labor and other accessory costs. The price you pay will be calculated by your chosen cabinet builder or …

Get price

costs per linear feet/sq ft in PA

 · Re: costs per linear feet/sq ft in PA $10 is not bad on framing walls, but for that I'm only putting one nail in each stud, they can pick either top plate or bottom plate and no chalking lines to keep my plates straight. I'm just building it and nailing it where it lays. We got to do something collectively to get our prices back up.

Get price

Retaining Wall Cost

What Affects the Cost of Retaining Walls: Location - Areas of extreme weather or earthquake risk may demand greater structural reinforcement and more extensive waterproofing.. Spoils - Larger walls or those with extensive engineered footings will require a great deal of …

Get price

How much does it cost to frame a wall per linear foot?

13 · Costs to Frame an Interior Wall Per Linear Foot Framing costs $7 to $16 per square foot to install top and bottom plates with studs. When including drywall, you'll spend $20 to $30 per linear foot. Framing costs change slightly for load bearing walls, with the type of material used, and for door and window openings.

Get price

2021 Fencing Prices | Fence Cost Estimator (Per Foot & Per ...

Fencing Prices. Fence installation costs $1,500 to $3,000 for an average yard with most homeowners spending about $1,800.New fencing costs $5 to $16 per linear foot, or about $2,016 to $9,011 for 1 acre.Prices depend on the type of fence materials used and the length and height of the fence.

Get price

Board feet to Lineal feet prices ..

 · A 1x10 per lineal or board foot is often more expensive than a 1x3, due to the size of the log needed. When you sell specific sizes of prepared lumber, it's an easy tally when they are priced by the piece. It would confuse folks if the 2x4 pile at HD read 560/MBF instead of $2.99 each.

Get price

GROUP 1 – HEM-FIR – STANDARD OR BETTER S4S …

26 · DESCRIPTION ITEM # COMPANY PRICE PER LINEAL FT. ITEM # PRICE PER LINEAL FT. 2 x 12 1644 Washington Builders Supply No Bid 1648 No Bid F.M. Weitzen Co. Inc. No Bid No Bid Cooper Trading, Inc. $ 1.72 $ 1.72 George M. Hall Co. $ 1.43 $ 1.44 West Elizabeth Lumber Co. $ 1.63 $ 1.65 GROUP 2 – S.P.F (SPRUCE/PINE/FUR) – STANDARD OR BETTER S4S ...

Get price

2021 Chain-link Fence Cost | Installation Prices Per Foot

23 · Chain-link fence cost. Chain-link fence installation costs $1,350 to $3,900 on average. A to foot chain-link fence costs $9 to $28 per foot installed. Chain-link fence materials cost $4 to $15 per foot, plus $5 to $15 per foot for labor. Prices depend on height (3' to 12') and material (galvanized, cyclone, black coated).

Get price

How Do You Convert A Square Feet Price To A Lineal Feet ...

Answer (1 of 2): Matters sold, like carpet, etc. Are always sold in square measure. The material comes in various widths. Therefore, one linear foot of such material, if it came in foot width, would be equal to 5 square feet.If someone were to buy a piece of one foot length, she would have bought 5 square feet.

Get price

2021 Rebar Prices | Cost of Rebar Per Ton or Linear Foot ...

19 · Rebar Prices. Rebar installation costs $300 to $2,500 with an average of $800.Residential rebar (#3, #4 or #5) costs an average of $0.75 per foot for materials alone or $0.18 to $2.55 per linear foot depending on length and quantity.Including labor, you'll spend $0.90 to $1.60 per square foot to install it.. However, steel prices …

Get price

2021 Concrete Footing Cost | Footing Cost Per Linear Foot ...

Concrete Footing Cost. Concrete footings cost $1.50 to $24 per linear foot, averaging $5 per linear foot.Prices run $3 to $7 per square foot, depending on the project size and foundation type.An average house with dimensions measuring 150 linear feet ranges from $225 to $3,600.Pier footers can be $75 to $150 per square foot, especially if you only need a few.

Get price

Converting Board Foot Pricing to Lineal Foot Pricing

960 divided by 144=6.6 brd ft. 6.6 brd. ft. x $5.00 =$33.00. $33.00 divided by 8 (8 feet)= approx $4.12 per lineal foot. From the original questioner: That's the problem. I don't know the cost per board in board feet. I just have a list of prices for board feet, and I'd like to convert it so I know what a lineal foot would cost. From ...

Get price

BEAR CREEK LUMBER : MONTHLY SPECIALS

22 · Lineal Foot- Lineal foot or running foot or per one foot (12 inches of length) PER- Meaning by or multiplied by. As in cost for every lineal foot. BEVEL- Clap board, lap board. A sedge saped board installed lap over the prior board with the thicker edge facing down. R/C- Rough Cut. S1S2E- Surfaced one side and two edges.

Get price

How Do You Convert A Square Feet Price To A Lineal Feet ...

Answer (1 of 2): Matters sold, like carpet, etc. Are always sold in square measure. The material comes in various widths. Therefore, one linear foot of such material, if it came in foot width, would be equal to 5 square feet.If someone were to buy a piece of one foot length, she would have bought 5 square feet.

Get price

Cured in Place Pipe Lining Cost Per Foot

12 · The traditional method of pipe repair involves labor, digging, a larger team, and more equipment. For an exact quote on our pipe lining cost per foot, we recommend you give one of our expert contractors a call. There are many factors that can affect the total price for a cured in place pipe repair such as size in length and width, location, how ...

Get price

How Much Do Custom Cabinets Cost?

8 · A is 3 ft @ $300 per lineal ft = $900. B is 3 ft @ $399 per lineal ft = $1,197. C is 2.5 ft @$399 per lineal ft = $997.50 + $300 for 2 drawers in place of doors = $1,297.50. D is 2.5 ft @ $225 per lineal ft = $562.50. E is 6 ft @ $315 per lineal ft = $1,890. Regular finished ends - …

Get price

Board Foot per Linear Foot

10 · Using the BFpLF factor calculated by this equation to compute the board feet of a 20 foot 2X10, we would just multiply the calculated BFpLF factor by the total length of the our example 2X10. Total BF = 20Linear Feet ⋅ 1.67 Board Feet per Linear Foot = 33.33Board Feet Total BF = 20 Linear Feet ⋅ 1.67 Board Feet per Linear Foot = 33.33 Board ...

Get price

How much does it cost to frame a wall per linear foot?

13 · Costs to Frame an Interior Wall Per Linear Foot Framing costs $7 to $16 per square foot to install top and bottom plates with studs. When including drywall, you'll spend $20 to $30 per linear foot. Framing costs change slightly for load bearing walls, with the type of material used, and for door and window openings.

Get price

How to Calculate Linear Feet

20 · How to Calculate Linear Footage Price. Calculating the cost of lumber priced by the linear foot requires finding the total feet needed and then multiplying by the price per foot. Thus, the total cost is equal to the total length in feet by the price per foot.

Get price

2021 Rebar Prices | Cost of Rebar Per Ton or Linear Foot ...

19 · Rebar Prices. Rebar installation costs $300 to $2,500 with an average of $800.Residential rebar (#3, #4 or #5) costs an average of $0.75 per foot for materials alone or $0.18 to $2.55 per linear foot depending on length and quantity.Including labor, you'll spend $0.90 to $1.60 per square foot to install it.. However, steel prices …

Get price

Price per Lineal Meter to Price per Mfbm ...

9 ·  2013, 09:10 PM. Re: Price per Lineal Meter to Price per Mfbm. Ok so when I first tried to convert everything from Lineal M to Mfbm, I did the same calculation: 10639 LM x 3.28084 = 34905 Lineal Ft. (34905ft x 0.45 x 3.7)/12 = 4843 fbm. Now the price per Lineal ft is $2.27 divided by 3.28084 = $0.692/lineal ft.

Get price

Price Per Linear Foot Calculator

Price Per Linear Foot. This tool calculates the price per linear foot of paper coming off a roll. M-Weight: (width of a roll x 12") If you don't know the m-weight, click here to calculate it. M-Weight (lbs) Sheet Size: If you already know m-weight, click here to enter it. Length (in)

Get price

Price List

6 · current market price- $10.00 per bf minimum, or $2.00 minimum charge Exotics $9.85 Fir Douglas Fir (Douglas), Clear Mixed grain, 1x4, lineal ft price. $1.80 Fir Douglas Fir (Douglas), Utility grain, 1x4, lineal ft price. $0.95 Fir- CVG Fir, Clear vertical grain, board ft. price. $8.55

Get price

Erosion Control Alternatives Cost Calculator

29 · 30% of the installation cost per year for maintenance and repair. Compost Removal Cost $/Lin. Ft. $0.06 $0.06 Data provided by Jason Giles. Rexius, Inc. Aug. Mr. Giles stated that the average wage is $35/hour and 1 worker can remove 600 linear feet in 1 hour.

Get price

2021 Custom Cabinet Cost | Per Linear Foot Prices

13 · Cost of custom cabinets per linear foot. Custom cabinets prices range from $ $1,200 per linear foot. he cost per linear foot can range dramatically based on materials, labor and other accessory costs. The price you pay will be calculated by your chosen cabinet builder or maker after they factor in all the expenses.

Get price

Price Per Linear Foot Calculator

Price Per Linear Foot. This tool calculates the price per linear foot of paper coming off a roll. M-Weight: (width of a roll x 12") If you don't know the m-weight, click here to calculate it. M-Weight (lbs) Sheet Size: If you already know m-weight, click here to enter it. Length (in)

Get price

Buying Hardwood: Board Feet vs. Lineal Feet, What's the ...

7 · 4″ x 8″ x 72″ (6 ft) = 2,304 cubic inches divided by 144 cu. inches (1 board ft) = 16 board feet 16 bf x $5.99 = $95.84 If you’re going to try to get into woodworking you’ll need to get used to hearing the term board foot and thus understand how it’s priced so …

Get price

Seamless Gutters Cost – Estimate Gutter Prices Per Linear ...

27 · An average size home of 2,000 sq. ft. typically requires about 200 linear feet of vertical gutters, as well as downspouts to allow water to drain. This puts the cost of new gutters at $ 11 per linear foot for a one storie home, and $ 12 per linear foot for a two storie …

Get price

How to Calculate Linear Feet

20 · How to Calculate Linear Footage Price. Calculating the cost of lumber priced by the linear foot requires finding the total feet needed and then multiplying by the price per foot. Thus, the total cost is equal to the total length in feet by the price per foot.

Get price

© 2021 ECAN Industrial Co., Ltd. All rights reserved